Věděli jste, že…

Doprava kapaliny je již od nepaměti jedním z nejzávažnějších technických úkolů lidstva, jelikož dispozice vody je hlavním předpokladem pro život a rozvoj.

První záznam o vynálezu, který lze označit jako čerpadlo, se datuje již dvě stě let před naším letopočtem. V současnosti je oblast čerpací techniky natolik zásadní, že 10 % celosvětově vyprodukované elektrické energie spotřebují čerpadla. Největší část připadá na požadavky průmyslu, zejména chemického, potravinářského a energetického. Zásadní úloha čerpadel je i v zemědělství, kde převážně slouží k zavlažování.

Vybíráme čerpadlo

Při výběru tohoto typu čerpadel je doporučeno se zaměřit na základní parametry – výtlak a průtok, typ ucpávky, maximální hloubka ponoru, délka kabelu a průchod oběžným kolem. Ucpávky zabraňují vniknutí kapaliny do motoru čerpadla. Existují dva typy – provazcová (technologicky zastaralá s nutností pravidelného servisu), tento typ ucpávky mají většinou levná ponorná čerpadla, což je příčina krátké životnosti čerpadla. Mechanická ucpávka je bezúdržbová, tudíž její provoz je značně ekonomičtější, u našich čerpadel R+F Plano preferujeme tento typ ucpávky.

 

Volba délky kabelu by měla záviset na požadovaném ponoru čerpadla. Výrobci nabízejí čerpadla standardně osazena 5 či 10metrovým kabelem. V případě požadavku na čerpání z hloubky 8 metrů může kratší varianta způsobit značné problémy. Vzniká potřeba voděodolného prodloužení kabelu. Proto doporučujeme vždy volit kabel o minimální délce 10 metrů.

Posledním důležitým parametrem je průchodnost oběžného kola. Pro čerpání mírně znečištěných vod můžeme doporučit čerpadla s velikostí částic do 10 mm. V případě větších částic je potřeba uvažovat o ponorných čerpadlech s vysokou průchodností nebo přečerpávací stanici pro odpadní vodu.

 

R+F Plano DOC

Pro přečerpání mírně znečištěné vody (s velikostí částic do 10 mm) vám doporučíme ponorné kalové čerpadlo R+F Plano DOC. Výhodami tohoto čerpadla jsou:

  • vysoká dopravní výška (11 m)
  • provedení v korozivzdorné oceli
  • vhodné pro stacionární a přenosné použití
  • jednoduchá instalace
  • nízká hmotnost

 

Zajímá vás více? Podívejte se na náš katalog čerpací techniky nebo si stáhněte Návod k instalaci, povozu a údržbě našich čerpadel.